Koncerty pre deti - Úvod

O nás


Mária Podhradská

Narodila som sa v mestečku, ktoré leží neďaleko Spievankova, kde momentálne spolu so Zahrajkom bývame. Vyrastala som v hudobnom prostredí, keďže mama je huslistka. Už ako malé deti sme si doma hrávali najprv na hrncoch a potom aj na hudobných nástrojoch – ja na husliach, brat tiež a mama na gitare alebo klavíri. Ako 6 ročnú ma rodičia prihlásili do detského zboru. Začala som chodiť aj do ZUŠ na husle, ale to ma až tak nebavilo. Viac ma chytila gitara, na ktorú som sa naučila hrať na Strednej pedagogickej škole, a tam som si našla aj vzťah k husliam. Nie však ku klasike, ale skôr ku country a folklóru. Akosi stále som však najviac inklinovala k tomu spevu.

V 16-tich som začala spievať v lamačskom kostole s kapelkou. Postupne sa z nás vykryštalizovala skupina Atlanta. Bolo nás 5 a stali sa z nás veľmi dobrí priatelia. Zažili sme spolu kopec úžasných chvíľ. Doteraz sme nahrali 5 albumov (štyri klasické štúdiové plus jeden vianočný), odohrali sme vyše 500 koncertov.  Postupne sa aktivity jednotlivých členov Atlanty (Maroš Kachút, Dano Kachút, Soňa Jačíková, Janka Milovská a ja) začali uberať inými smermi, skupina po nahratí štvrtého CD postupne prestala koncertovať. V súčasnosti sa tvárime, že de jure existujeme, ale de facto už nemávame ako Atlanta koncerty.

Medzičasom som vyštudovala UK Komenského – angličtinu a španielčinu, nahrala som dva sólové albumy – Rozhodnuté (2003) a bolo ako bude (2007), vydala som sa a dnes máme tri úžasné detičky. Zaoberám sa metodikou anglického jazyka pre deti a jej implementácie do školského prostredia i mimoškolských aktivít, učím angličtinu.

 V súčasnosti si užívam materskú dovolenku, ktorá je plná hudby a detského smiechu (aj plaču...). Spolu s Riškom Čanakym nahrávame detské albumy a koncertujeme kade-tade hlavne pre detičky. Milujem tie koncerty, lebo milujem úprimné a spontánne detské dušičky, ktoré vždy naplnia sálu neopakovateľnou atmosférou radosti a šťastia.

Richard Čanaky

Pochádzam z malého mestečka na Považí. Úplné začiatky môjho pôsobenia na slovenskej hudobnej a zvlášť gospelovej scéne siahajú kamsi do roku 1988. Za totalitného režimu to bolo trochu riskantné, ale kto chcel, hral.  Postupne sa rozširovalo moje pôsobenie a to si žiadalo rozšíriť aj kapelu, ktorú som dovtedy tvoril vlastne iba sám. Skutočným motívom môjho hrania však nikdy neboli samotné koncerty. Chodieval som hrávať aj s Michaelou Janákovou /vtedy ešte Gregorovou/ po ústavoch k ťažko chorým ľuďom. To bolo naše hlavné publikum a po inom sme netúžili.

Neskôr sa všetko vyvíjalo spontánne, keď nás začali priatelia volávať na rôzne omše a púte. Až raz prišla ponuka na kresťanský festival New Sacrosong /1990/. Pre tento účel som založil skupinu Nádej s ktorou sme získali Hlas diváka a boli sme pozvaní hrať na veľký folkový festival do Plzne - Porta Catholica.  Skupina Nádej sa vzápätí rozpadla a znovu som pokračoval s Michaelou vo svojich pôvodných projektoch.

Počas základnej  vojenskej služby som sa na jednom festivale kuriózne /výklad na požiadanie/ stretol s Evkou Ginzériovou /vtedy ešte Schwarzovou/ a tak  sa rozšírili rady našej skupiny, ktorá ešte nemala názov. Ten sme však čoskoro objavili, akonáhle sme našli  aj štvrtého člena, kontrabasistu Juraja Janáka /vtedy stále Janáka.../ a tak sa uzatvoril „nábor“ členov a vznikla skupina KOMPROMIS. V roku 1993 sme mali svoj prvý sólový koncert v Bratislave v divadle Astorka. Odvtedy sme prekoncertovali celé Slovensko skrz-naskrz niekoľkokrát. Vydali sme päť albumov. Momentálne nekoncertujeme, ale ani sme to úplne nezavrhli, takže ktovie...

Nezostal som však len pri folku a country. Keď som prešiel vnútornými zmenami obrátenia, tak aj moju tvorbu  postihla táto zmena. Zostal som síce verný folku, ale rozšíril som svoj repertoár aj o rockovejší žáner a začal som spievať piesne chvál, ako aj piesne s výpovednými textami zo svojho života. Založil som skupinu FBI /Forever Be Inside/ a v tejto zostave koncertujeme po Slovensku a Česku. Koncerty sú žánrovo pestré a niekedy aj v štýle recitálu, kedy popri piesňach je možnosť diskusie a otázok z publika.

Nahral som albumy Vďaka Ježiš 1,2,3,4 a tiež sólový album Richard Čanaky a jeho kompromis. Som šťastne ženatý, máme tri deti, sedem  rokov som pracoval v Slovenskom rozhlase na oddelení hudobnej dramaturgie. Vlastním kresťanské nahrávacie štúdio, produkujem, nahrávam kapely, zbory, interpretov, tvorím veci „na kľúč“ a mám rád výzvy ktoré sú motiváciou na sebe stále pracovať.

S Máriou Podhradskou spolupracujem na detských projektoch, ku ktorým patria aj koncerty pre deti. Tieto koncerty ma dokážu naplniť obrovskou silou a motiváciou do ostatných projektov, keďže aj ľudia s ktorými úzko spolupracujem /Mária a jej manžel Mirko, perkusionista Vladko/, sú rovnako nadšení z tejto práce. Spolu s Máriou robíme koncerty aj pre „dospelákov“ a dokonca nás môžete stretnúť aj na detských omšiach, kedy sme v anjelských kostýmoch a podobne ako deti, máme z toho super zážitok. Viacej informácií o  mojich projektoch, aktivitách, koncertoch, nájdete na www.richardcanaky.sk.